Simtgades atklāšana 15. februārī

Latvijas valsts pamatlikuma – Satversmes – pieņemšanas simtajā gadadienā otrdien, 15.februārī,  Saeimas namā norisinājās Satversmes jubilejas gada svinīga atklāšana.  

Uzrunas

Ikviens interesents tam varēja sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā www.saeima.lv un parlamenta Facebook kontā.

“Latvija bija demokrātiska valsts jau no savas pastāvēšanas pirmās dienas, un Satversmes sapulces izstrādātā un pieņemtā Satversme jeb valsts pamatlikums skaidri to apliecina. Satversme radīja Latvijas valsts tiesisko pamatu, un viens no šiem pamatakmeņiem ir parlamentārā demokrātija,” pauž Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Svinīgā pasākuma dalībniekus un skatītājus uzrunāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieks Aldis Laviņš.   

Pasākumā notika arī Saeimas Juridiskā biroja pārstāvju priekšlasījumi.

Par Saeimas lomu un pienākumiem Satversmes sardzē runāja Edvīns Danovskis, bet par mūsu Satversmi kā unikālu konstitūciju mūsdienu Latvijai priekšlasījumu sniedza Jānis Priekulis.

Simtgades atklāšanas pasākumā bija iespēja noskatīties videoanimāciju “Satversmei – 100” stāstu par konstitūciju, kas nenoveco.

Atzīmējot nozīmīgo gadskārtu, ir izveidots Satversmes simtgades zīmols un mājaslapa.To pasākumā prezentēja žurnāla “Jurista Vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte. Svinīgi tika atvērts arī konstitūcijas simtgadei veltītais “Jurista Vārda” speciālais grāmatžurnāls ar esejām par Satversmi.

Satversmi 1922.gada 15.februārī pieņēma Satversmes sapulce, un tā stājās spēkā līdz ar 1.Saeimas sanākšanu 1922.gada 7.novembrī. Tas ir mūsu valsts pamatlikums, kas nosaka valsts iekārtu un varas īstenošanas principus, un 1998.gadā tā papildināta arī ar nodaļu par cilvēka pamattiesībām. Satversmei ir visaugstākais juridiskais spēks.

Informācijas avots: Saeimas Preses dienests